Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca izstrādājusi ārstēšanās ieteikumus cilvēkiem, kuri saslimuši ar Covid-19.
Ja esat saņēmuši pozitīvu Covid-19 testu, palieciet mājās un sazinieties ar savu ģimenes ārstu.
Paaugstināta temperatūra
ir normāla organisma reakcija cīņā ar infekciju. Ja temperatūra pārsniedz 38 — 38,5 grādus, to samazina, lietojot bezrecepšu acetaminofēnu (paracetamolu), nepārsniedzot 6 tabletes dienā, vai to saturošus preparātus, piemēram pulverveida, ko atšķaida ar siltu ūdeni. Bet jāatceras, ka tie lielākoties satur 1000 mg paracetamola, tāpēc nedrīkst pārsniegt 3 pulverus dienā.
Var arī lietot recepšu medikamentu metamizolu 500 mg (analgīnu), nepārsniedzot 6 tabletes dienā.
Klepus
ir aizsargreflekss, kas palīdz attīrīties elpceļiem.
Covid-19 gadījumā klepus var provocēt sāpes, ja plaušu karsonis skar arī plaušu apvalku (pleiru) vai arī, ja klepus lēkmes ir tik biežas un spēcīgas, ka regulāri jāsasprindzina vēdera preses muskulatūra.
Mokoša klepus gadījumā iesaka lietot kombinētos kodeīnu saturošus medikamentus, piemēram, Co-Codamol vai Solpadeine, kas satur 8 mg kodeīna. Jāņem vērā, ka šie preparāti satur arī 500 mg paracetamola, tāpēc rūpīgi jāseko, lai kopējā paracetamola diennakts deva nepārsniegtu 3000 mg.
Nav ieteicams lietot dažādus atkrēpošanu veicinošus līdzekļus, piemēram, acetilcisteīnu (ACC), jo tie var provocēt klepu, pasliktinot vispārējo stāvokli.
Mērījumi
Vēlams regulāri mērīt asinsspiedienu un skābekļa piesātinājumu asinīs ar pulsometru, kā arī novērtēt sirdsdarbības ātrumu un elpošanas biežumu.
Skābekļa piesātinājumu asinīs izsaka procentos — maksimāli 100%. Normālai skābekļa koncentrācijai asinīs jābūt lielākai par 94%, tomēr jāņem vērā, ka pacientiem ar hroniskām plaušu slimībām un smēķētājiem tā normas variantā varētu būt mazāka (88 — 93%) Tāpat jāņem vērā vēl daži faktori, kas var ietekmēt skābekļa piesātinājuma mērījumus ar pulsometru, — vēsi pirksti, mērījuma ilgums, liekais svars, ateroskleroze, lakoti nagi, roku trīce, ķermeņa pozīcija un fiziskā slodze.
Ieteicams veikt atkārtotus mērījumus uz dažādiem pirkstiem, lai precīzāk varētu novērtēt patieso skābekļa piesātinājumu. Svarīgi koncentrēties ne tikai uz mērījumu rādītājiem, bet arī izvērtēt pašsajūtu un vispārējo stāvokli.
Medikamentu lietošana
Antibiotikas nav jālieto, jo Covid-19 ierosina vīruss, savukārt antibiotikas darbojas tikai un vienīgi uz baktērijām. Ārkārtīgi reti Covid-19 plaušu bojājumam var pievienoties arī bakteriāla infekcija, bet šos gadījumus individuāli izvērtē ārsts, veicot pacienta apskati, asins analīzes un plaušu rentgenu.
Asinis šķidrinošas zāles vai aspirīnu neiesaka lietot profilaktiski mājas apstākļos, lai gan Covid-19 veicina trombu veidošanās risku. Izņēmums — ja šie medikamenti jālieto citu iemeslu, piemēram, aritmijas, dēļ.
Deksametazonu (glikokortikosteroīdu grupas preparātu) mājas apstākļos neiesaka lietot, ja vien medikamentam nav citu indikāciju.
Šķidruma uzņemšana
Covid-19 veicina organisma šķidruma zudumu vairāku iemeslu dēļ: paātrināta elpošana, paaugstināta temperatūra un pastiprināta svīšana; bieži pievienojas arī šķidra vēdera izeja, caureja un vemšana.
Pietiekama šķidruma uzņemšana samazina atūdeņošanos un akūtas nieru mazspējas attīstības risku. Diennaktī ieteicams uzņemt 1,5 — 2 l šķidruma, paaugstinātas temperatūras gadījumā — vēl papildus 0,5 — 1 l šķidruma.
Ja ir caureja un/vai vemšana, tad jāatceras par papildu šķidruma uzņemšanu atkarībā no vēdera izejas un atvemto masu apjoma. Ieteicams dzert siltu tēju, ūdeni. Ja ir caureja un/vai vemšana, vēlams lietot mineralizētus dzērienus, lai atjaunotu minerālvielu daudzumu organismā.
Kustēšanās un elpošanas vingrinājumi
veicina atveseļošanos.
Te gan jābūt uzmanīgiem un slodze jāpielāgo ļoti individuāli, lai organismu pārāk strauji nenoslogotu. Akūtā slimības periodā nav ieteicams pilnīgs gultas režīms. Ja vien nav augsta temperatūra vai elpas trūkums, jāmēģina saglabāt nelielu fizisku aktivitāti — pārvietošanos dzīvokļa vai istabas robežās u. tml.
Nav ieteicams gulēt tikai vienā pozā, piemēram, uz muguras. Lai nodrošinātu labāku plaušu ventilāciju, iesaka gulēt pamīšus uz vieniem un otriem sāniem vai, vēl labāk, uz vēdera.
Speciālistu izstrādāta vingrinājumu programma atrodama mājaslapā www.stradini.lv.
Pašizolācija
Pacientiem ar Covid-19 jāievēro noteiktais pašizolācijas laiks, lai pasargātu citus no inficēšanās. Ja iespējams, vēlams izolēties atsevišķā dzīvesvietā vai vismaz atsevišķā istabā no mājiniekiem. Regulāri jāvēdina telpas un jādezinficē bieži lietojamas virsmas.
Vairāk informācijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā
www.spkc.gov.lv/pacientiem.
Emocionāls atbalsts
Cilvēki ir sociālas būtnes, tādēļ, lai mazinātu iespējamu sociālu izolāciju un vientulības izjūtu, iespēju robežās jākontaktējas attālināti ar ģimeni, draugiem un citiem tuviem cilvēkiem.
Par bezmaksas psihoemocionālās krīzes atbalsta iespējām var uzzināt mājaslapā https://esparveselibu.lv.
KAD VĒRSTIES PĒC MEDICĪNISKĀS PALĪDZĪBAS?
- Progresējošs elpas trūkums,
- Stipras sāpes krūškurvī,
- Skābekļa saturācija mazāka par 93 — 94% miera stāvoklī sēdus pozīcijā (pacientiem bez hroniskām plaušu slimībām),
- Skābekļa saturācijas mazināšanās pēc fiziskas slodzes vairāk par 3%,
- Mentālā stāvokļa izmaiņas (apjukums, runas traucējumi, samaņas zudums, sajūta, ka zaudēs samaņu),
- Ļoti augsta temperatūra, kas nesamazinās pēc medikamentu lietošanas 48 stundu laikā, vai temperatūra, kas augstāka par 40 — 41 grādu,
- Masīva vemšana/caureja,
- Izteikti samazināts urīna apjoms (mazāk par 500 ml diennaktī).